RSS
wtorek, 12 lipca 2011
10.07 Thiers (FR)

Dom moich gospodarzy jest bardzo sympatyczny i specyficzny zarazem. Jak wszystko w Thiers - jest bardzo stary (połowa XVIII wieku). Kiedyś mieściła się w nim fabryka nożyczek. Eric jest Kanadyjczykiem, Maryliz pochodzi z Francji. Ich córka - Ildiko, mówi równolegle po francusku i angielsku.

Ildiko

Ildiko z Thiers.

duży pokój

kibel

W fabryce nożyczek można znaleźć wiele sympatycznych rarytasów, np. meble z kartonu albo radio będące jednocześnie uchwytem na papier toaletowy. Nastawiamy odpowiednią stację i każde zatwardzenie powinno ustąpić.

dom

orchestr

Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp wyrusza do Genevy.

noz

Dostałem w prezencie od Erica nóż. Douk Douk to najbardziej typowy i popularny model. Nigdy wcześniej nie miałem własnego noża.

01:03, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 lipca 2011
9.07 Thiers /La Pamparina Festival/ (FR)

thiers

Jestem teraz w Thiers - Francuskiej stolicy noży. Produkowali je tutaj przez 600 lat dla całej francji. Teraz produkują je w Chinach. Ale tak czy owak jest tutaj mnóstwo sklepów i okazji do kupienia noża.

La Pamperina

duchamp

W Thiers właśnie odbywa się festiwal La Pamparina. Na każdym rogu ulicy ktoś gra. Nie można się nudzić. Orchestre tout puissant Marcel Duchamp - to znajomi Erica i Maryliz. Zacny zespół z Genevy, który jeszcze tego samego dnia - wieczorem odwiedził nas w domu a rano dnia następnego wpadł na śniadanie.

Trio Maulus

Trio Maulus spotkałem w sklepie z akordeonami.

http://www.youtube.com/watch?v=4U-zpJ6isUQ

kiftelele

Kiftelele - skrzypce i akordeon. Maryliz zwrócila mi uwagę na eleganckie buty skrzypka.

http://www.youtube.com/watch?v=D4JegcMJ2BQ

Galina

Galina La Lupa - z Paryża. Znakomity akordeonista. Na całym festiwalu głównie słychać akordeon.

http://www.youtube.com/watch?v=HTAw4Xf75O0

 

 

14:36, aga_jarzabowa
Link Komentarze (1) »
sobota, 09 lipca 2011
8.07 Mediolan (IT) - Theirs (FR)

agata

Na zdjęciu Agata z Mediolanu. W grudniu skończy 2 lata.

quino1

quino2

quino3

Do śniadania znalazłem książkę z rysunkami argentyńskiego rysownika - Quino. Delikatny, abstrakcyjny dowcip.

alpy1

alpy2

alpy3

alpy4

Wyjeżdżając z Mediolanu pożegnałem Łukasza, który musiał wrócić do Wrocławia. Wielka szkoda, bo kilka godzin później przejeżdżałem przez Alpy i doznałem szoku wywołanego przestrzenią, przyrodą, kolorem i dźwiękiem i jestem pewien, że Łukasz też by go doznał. Ponieważ nie chciałem jechać przez tunel pod Mont Blanc (raz już nim jechałem a po drugie - kosztuje 36 Euro), wybrałem drogę przez Alpy, nieco obok najwyższego szczytu Europy. Na samej górze zatrzymało mnie zjawiskowe stado krów, które pasły się górskiej łące. Każda miała dzwonek u szyi i wszystkie te dzwonki dzwoniły bez przerwy. Niestety trudno było mi nagrać ten dźwięk. Wiał silny wiatr, co chwilę przepychał gęstą mgłę przez zielony stok. Krowy znikały we mgle i po chwili pojawiały się dzwoniąc nieustannie. Wrócę w to miejsce za jakiś czas. A póki co - półminutowy drobiazg z tego miejsca.

http://www.youtube.com/watch?v=JJzSJspPXYA

Po 23.00 dotarłem do Theirs - miasta, które przez 600 lat zaopatrywało całą Francję w noże.

23:47, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
7.07 Wenecja /54 Biennale/ - Mediolan (IT)

plastelina01

plastelina02

plastelina03

Na początku dobra wiadomość. Na 54 biennale w Wenecji, każdy może zostać artystą. Ogromna bryła plasteliny w kolorach - czerwony, biały i czarny jest do zadysponowania w dosyć dużym pomieszczeniu. Wszystkie chwyty dozwolone. Biennale potrwa do 27 listopada.

twarz

swastyka

Różne różności w różnych pawilonach.

korea1

korea2

korea2

Pawilon Koreański

japonia

Pawilon Japoński

Wegry

Pawilon Węgierski

USA

Bieżnia dla marines

bar

Bufet festiwalowy. ("Mewa" albo "Miś" w 2076 roku)

my

To był wyczerpujący dzień. Najpierw dojazd do Wenecji regionalnymi drogami z okolic Triestu. Potem pociągiem z Wenecji Mestre do Wenecji Santa Lucia. Następnie godzina przedzierania się przez labirynt miasta i turystów, żeby ostatecznie dotrzeć do Giardini, gdzie mieszczą się pawilony różnych państw.

 

Bilet słony - 20 euro. Ale skoro już tak daleko zaszliśmy to głupio było się wycofywać. Nie chce mi się wchodzić w szczegóły co mi się podobało a co nie. Tak czy owak zapamiętałem przede wszystkim: 

pawilon Koreański (ogromna pieta zrobiona z crash-testowych manekinów i kapitalne wideo w którym po dłuższej obserwacji ze ściany kwiatów oko wyławia skradających się żołnierzy) 

Brytyjski (duszny i klaustrofobiczny labirynt pomieszczeń, trudny do opisania i sfotografowania),

Japoński (5-minutowa animacja wyświetlana z wielu projektorów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z dużą ilością luster)

i Węgierski (rodzaj eksperymentalnej opery będącej rozciągniętą w czasie refleksją nad końcem życia, jej punkt centralny to rozbite BMW skąpane w czerwieni). 

 

Zapamiętałem również przewrócony do góry nogami czołg przed pawilonem Amerykańskim a to głównie dlatego, że na jego gąsienicy była zainstalowana bieżnia treningowa. Łukasz widział jak w pewnym momencie czołg został odpalony a po gąsienicowej bieżni zasuwał amerykański żołnierz. Takie rzeczy tylko na biennale.

 

Jeszcze tego samego dnia znaleźliśmy się w Mediolanie. Dotarliśmy przed 22.00. Laura zrobiła specjalnie dla nas makaron.

19:11, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
6.07 Tarcento - Udine - Cividale - Isolla Della Cona (IT)

nocleg_tarcento

kania

kawa

Stoimy przy rzeczce, która płynie przez Tarcento (20km od Udine we Włoszech). Jest przyjemnie. Piliśmy kawę. Wymyłem słoik (bo był brudny).

Ipogeo

Tego samego dnia wpadliśmy do miejscowości Cividale. Miasto założył 50 lat przed naszą erą Juliusz Cezar. Wcześniej mieszkali tam między innymi Celtowie, którzy zostawili po sobie tą kamienną gębę. Tuż za najważniejszym mostem w Cividale, po prawej stronie mieści się Bar Ipogeo (Ipogeo to to samo co Underground). W barze Ipogeo można wziąść klucz do Ipogeo. Otwieramy drzwi, zapalamy światło i schodzimy kamiennymi schodami w dół, w kierunku wydrążonych w skale jaskiń. Właśnie tam można spotkać kamienne gęby wyrzeźbione w skale prawie 2500 lat temu. Taki celtycki underground.

Najprzyjemniejsze jest to, że w Barze Ipogeo nikt nie sprzedaje biletów do podziemi, nie każe zostawić legitymacji szkolnej i nie patrzy podejrzliwym wzrokiem. Po prostu daje klucz do celtyckiej jaskini i tyle.

17:26, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
5.07 Austerlitz (CZ) - Graz (AT) - Tarcento (IT)

austerlitz_sniadanie

maki

Siedzimy na ławce, w punkcie widokowym na wysokości 280 metrów. Przed sobą i za sobą rozległe pola maku. Nad nami, co 5 minut przelatują samoloty, które lądują na lotnisku w Brnie.

Po 10.00 jedliśmy śniadanie na miejscu wielkiego triumfu Napoleona. 206 lat temu, w tym samym miejscu leżało 30.000 zabitych i ciężko rannych żołnierzy. Większość z nich to wojska austryjacko-rosyjskie. Francuzi oczywiście też oberwali, ale generalnie jak podają tablice pamiątkowe był to "masterpice of strategy" Napoleona.

 

Jeszcze długo po tym starciu, które miało miejsce 2 grudnia 1805 roku, na ziemi w której leżą żołnierze nie udawały się zbiory a w latach 30 i 60 XIX wieku dwa razy miejscową ludność dziesiątkowała epidemia cholery.

 

graz kunsthale


graz panorama

 

Jeszcze tego samego dnia znaleźliśmy się w zgoła odmiennych okolicznościach. Zależało mi na tym, żeby zobaczyć Kunsthale w Graz'u. Nowoczesne muzeum sztuki, którego bryła kojarzy mi się z wątrobą kosmity wrzuconą pomiędzy XIX wieczne kamienice. Budynek rzeczywiście robi spore wrażenie. Wspieliśmy się po schodach na zamek, żeby zobaczyć panoramę miasta Graz, z jego absurdalnym elementem w postaci Kunsthale.

 

Przed muzeum stoi makieta Kunsthale, opisana brailem a więc przeznaczona do rozpoznania przez osoby niewidome. Zastanawiam się co myśli niewidomy, kiedy dotyka tej makiety i próbuje wyobrazić sobie bryłę tego budynku.

14:58, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
4.07 Wrocław (PL) - Austerlitz (CZ)

czechy

Kiedyś zatrzymałem się tutaj z Agnieszką. Pierwszy przystanek za polską granicą.

14:51, aga_jarzabowa
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3
 
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31